Wody opadowe

Dostępność: brak towaru
Cena brutto: 110,00 zł 110.00
Cena netto: 104,76 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 1408

Opis

[…] „Wśród nielicznych podręczników na polskim rynku wydawniczym dotyczącym wód opadowych,  przygotowana do druku monografia stanowić będzie pozycję wyjątkową. Przedstawiono w niej usystematyzowany przegląd aktualnego stanu wiedzy nt. metod planowania i projektowania  procesów oraz urządzeń obejmujących odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie wód opadowych. Metody te oraz procesy opierające się na zasadach i prawach hydrauliki, fizyki, chemii, biologii stanowiące zintegrowany i interdyscyplinarny układ przyczynowo-skutkowy, umożliwiły Autorom przeanalizowanie większości współczesnych problemów postępowania z wodami opadowymi”[…]
prof. dr hab. inż. Marek M. Sozański

Książka „Wody opadowe- odprowadzanie, podczyszczanie i wykorzystanie" autorstwa Jadwigi Królikowskiej i Andrzeja Królikowskiego stanowi kompendium wiedzy dotyczący wód opadowych. Autorzy zebrali i uporządkowali badania współczesne i współczesną wiedzę tematyczną związaną z tytułem książki.

Prezentowane dzieło podzielone jest na 11 rozdziałów:

 1. Wstęp
 2. Charakterystyka wód deszczowych
 3. Zagrożenia wynikające ze spływów deszczowych
 4. Uwarunkowania prawne związane z gospodarką wodami opadowymi i roztopowymi
 5. Sposoby odprowadzania wód deszczowych (rozdział bardzo obszerny i bogato ilustrowany)
 6. Wymiarowanie urządzeń do odprowadzania wód deszczowych (rozdział ujmuje sposoby pozyskiwania i dobór parametrów opadu miarodajnego, metody obliczania kanalizacji deszczowej, wymiarowania zbiorników retencyjnych i zabezpieczania urządzeń infiltracyjnych przed kolmatacją)
 7. Osady powstające w kanalizacji deszczowej (rozdział bogaty w wyniki badań na obiektach rzeczywistych wraz z wnikliwą analizą problemów eksploatacyjnych z tym związanych)
 8. Zielone dachy (rozdział opisujący interesujący i obecnie coraz bardziej popularny sposób retencjonowania wód opadowych, ich fitoseparacja z wykorzystaniem zielonych dachów, jako alternatywy dla małych systemów kanalizacyjnych stosowanych do usuwania wód deszczowych na terenach zurbanizowanych)
 9. Podczyszczanie wód deszczowych (w rozdziale przytoczone zostały liczne przykłady wykorzystania procesów fizyczno-chemicznych i biologicznych, w tym stawy sedymentacyjne i oczyszczalnie hydrofitowe wraz ze wskazaniem doboru urządzeń do prowadzenia procesów podczyszczania)
 10. Hydroseparator - przelew burzowy o zakrzywionej koronie (rozdział opisuje hydrosepataror jako specyficzną konstrukcję techniczną w systemach usuwania nadmiaru ścieków opadowych z kanalizacji ogólnospławnej, rozdzielczej i półrozdzielczej. W rozdziale tym zawarte są interesujące wyniki badań separatorów nowej generacji, zainicjowanych na terenie Wielkiej Brytanii, ograniczających niekorzystny wpływ tych urządzeń, jako źródła zanieczyszczania, na wody powierzchniowe)
 11. Formy wykorzystania wód deszczowych (głównie do kształtowania elementów krajobrazu w rolnictwie i gospodarstwach domowych)

W książce wykorzystano ogromny materiał doświadczalny autorów i źródłowy - aktualny. Książka jest wartościowym dziełem naukowym podsumowującym wiedzę z zakresu racjonalnej gospodarki wodami opadowymi i problemami z tym związanymi, pozostającymi w kręgu zainteresowania inżynierii środowiska.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl